Jak zaskoczyć tatę prezentem gwiazdkowym?

Wspomnień czar

Każdy dorosły człowiek, ma przynajmniej jedną książkę, która kojarzy mu się z dzieciństwem albo młodością. Jeśli chcemy przypomnieć naszemu ojcu o czasach beztroskiego dzieciństwa, albo buntowniczej młodości, możemy delikatnie przeprowadzić wywiad, np. z dziadkami albo z mamą, aby dowiedzieć się, co nasz ojciec czytywał w młodości. Prezent dla taty na święta może też po prostu nawiązywać do czasów, w których nasz ojciec dorastał. Może jakieś zapiski z okresu PRL-u? Albo album, zawierający zdjęcia i informacje na temat miasta, w którym nasz tata dorastał? Takie dość sentymentalne prezenty (najlepiej z odręcznie wypisaną dedykacją!) mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Hobby, pasje i ciekawość świata

Prezent dla taty na święta może też nawiązywać do zainteresowań naszego rodziciela. Jeżeli wiemy, że jest fanem jakiejś dyscypliny sportowej, wędkarstwa, motoryzacji albo kinematografii lub sztuki, warto tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Na rynku jest mnóstwo branżowej literatury, pozwalającej poszerzać wiedzę z interesujących nas dziedzin. Możemy wybierać spośród albumów, pamiętników, poradników, wywiadów. Wszystko zależy od upodobań naszego taty. Możemy też postawić na pozycję dotyczącą tematu, o którym nasz ojciec nie ma zielonego pojęcia. Jeżeli jest osobą ciekawą świata i otwartą na nowości, z pewnością doceni możliwość poszerzenia swoich horyzontów.

Bezpieczniejszą opcja jest jednak nawiązanie do pasji naszego taty. Postarajmy się dyskretnie dowiedzieć, co ostatnio fascynuje naszego ojca i poszukajmy czegoś związanego z tym tematem.

Ulubieni autorzy. A może konkretna seria?

Niemal każdy ma jakiegoś autora lub autorkę, którą szczególnie lubi. Święta to dobry czas na poszerzenie kolekcji posiadanej przez naszego tatę. Może jego ulubiony autor napisał ostatnio nową książkę? A może gdzieś w okolicy odbywa się jakieś spotkanie autorskie, na którym będziemy mogli zdobyć egzemplarz z autografem? Taki prezent powinien sprawić naszemu tacie dużo radości. Inną opcją jest kupienie całej sagi lub serii. A może nasz tatuś jest w trakcie zbierania jakiejś kolekcji? Wówczas dokupienie kolejnej części na pewno będzie dobrym pomysłem.

Inne inspiracje około książkowe

Chociaż książka jest niemalże zawsze dobrym pomysłem (pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrana), to możemy również zastanowić się nad:

  • albumem ze zdjęciami, które będą jakoś nawiązywać do zainteresowań naszego taty
  • kolorowanki dla dorosłych, które pozwolą naszemu tacie się odstresować
  • zakładkę (możemy np. wykonać ją sami)
  • poradnik, dotyczący np. motoryzacji albo produkcji domowego alkoholu
  • cytatami i aforyzmami, zebranymi w jednym miejscu
  • fotoksiążką, np. z jego zdjęciami z całego życia, albo wasze rodzinne fotografie